Smutná zpráva. Zemřel PhDr. Zdeněk Kašper, průkopník malorážek a ženského biatlonu

01. října, 2018

V pondělí 1. října 2018 zemřel PhDr. Zdeněk Kašper, významná osobnost československého, českého, ale zejména světového biatlonu. V prosinci by mu bylo 88 let… Jako významný člen Technické komise Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu se zasloužil o zavedení malorážné formy biatlonu a stál u zrodu biatlonu ženského. A biatlon objevil i pro tehdejší Československo…

Pohleďme na vrcholy Jeseníků. Právě tam se 1. února 1960 uskutečnil první závod na našem území. „Z hlediska pravidel to byl naprostý pravěk. Trasa měřila dvacet kilometrů, střílelo se čtyřikrát. Musel jsem postavit čtyři různé střelnice na čtyři různé vzdálenosti, od 100 do 250 metrů. Jenže terén v Jeseníkách není rovinatý, takže výškový rozdíl mezi závodníkem a terčem činil třeba i několik desítek metrů,“ nastínil v knize vydavatelství Grada „Biatlon – Cesta na vrchol“ obtížné podmínky, s nimiž se muselo celkem 27 startujících poprat.

Mezi jedny z dlouho zavedených předpisů tehdejšího biatlonu patřila například střelba velkorážnou zbraní. Ta však byla pro sportovní účely nesmírně nepraktická – smrtelný dostřel činil čtyři kilometry, při výstřelu padla rána příliš hlučná a zpětný ráz mnohdy střelce pořádně uhodil. Tehdy ovšem byl československý biatlon díky Kašperovi o několik kroků napřed: „Už od roku 1967 jsme na domácích mistrovstvích závodili s malorážkami. Na mezinárodní úrovni se mi to ale povedlo prosadit v roce 1976, a to až při třetím hlasování. Byl jsem mezi členy tehdejší Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu UIPMB velmi neoblíbený. Vždy, když jsem na kongresech mířil k řečnickému pultíku, všichni věděli, o čem budu mluvit,“ zavzpomínal po letech.

Na galavečeru světového biatlonu v Oberhofu roku 2006 obdržel Zdeněk Kašper prestižní ocenění Biathlon Award

I přes zavedení malorážek nicméně biatlon ještě nebyl ani zdaleka blízko dnešní podobě. Způsobila to mimo jiné i skutečnost, že šlo stále o sport pro „muže vojenského věku“. Zdeněk Kašper proto začal zavádět kategorie – nejprve přišli na řadu junioři, dorostenci a o něco později také ženy. „První mistrovství světa žen se uskutečnilo roku 1984 ve francouzském Chamonix společně se šampionátem juniorů. Do velké míry mi napomohl světový trend, osmdesátá léta byla obdobím průniku žen do všech sportů. Díky ženskému šampionátu šel biatlon v duchu světového vývoje,“ popisuje malou revoluci Kašper. „Málem mě holky ulíbaly, že jsem na ně myslel,“ smál se tomu ještě o třicet let později.

V biatlonu se Zdeňku Kašperovi splnily všechny cíle a sny. „Chtěl jsem, abychom měli jedno sportoviště, za které se nebudeme stydět. Přál jsem si, aby Česká republika získávala medaile na světových šampionátech i olympijských hrách, a aby pravidelně pořádala vrcholné akce. To vše se podařilo,“ uvědomil si při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě roku 2016.

Za svoji práci pro biatlon obdržel PhDr. Zdeněk Kašper roku 2006 prestižní ocenění Biathlon Award. V záhlaví ocenění bylo uvedeno: „Za celoživotní přínos.“

 

Zdeňku, děkujeme za vše, co jsi pro biatlon vykonal a jak jsi nás inspiroval.

Čest Tvojí památce!

 

Poslední rozloučení s PhDR. Zdeňkem Kašperem proběhne v pátek 5. října od 16:15 hodin v obřadní síni krematoria města Brna, ulice Jihlavská 1 

 

Parte PhDr Zdeněk Kašper