Mezinárodní soutěže
Mezinárodní biatlonové soutěže probíhají na několika úrovních:
Zimní olympijské hry
Biatlon je od roku 1960 olympijským sportem – na ZOH ve Squaw Valley (USA) se závodilo ve vytrvalostním závodě. Díky vzrůstající popularitě biatlonu byl postupně rozšiřován i počet disciplín, které byly zařazeny do programu zimních olympijských her:
- Grenoble 1968: štafeta
- Lake Placid 1980: sprint
- Albertville 1992: závody žen
- Salt Lake City 2002: stíhací závod
- Turín 2006: hromadný start
- Soči 2014: smíšená štafeta
Na zimních olympijských hrách se nyní závodí v 6 disciplínách.
Mistrovství světa
Probíhá každoročně od roku 1958, kdy se konal první šampionát v rakouském Saalfeldenu. Ženy poprvé závodily ve francouzském Chamonix v roce 1984. Oproti olympijskému programu se na mistrovství světa navíc jezdí smíšená štafeta dvojic.
Mistrovství světa dorostu a juniorů
Probíhá každoročně od roku 1967, kdy mladí biatlonisté poprvé bojovali o medaile v německém Altenberg. Od šampionátu v italském Ridnaun v roce 2002 se závodí ve čtyřech kategoriích: junioři, juniorky, dorostenci a dorostenky. V programu šampionátu je pět disciplín: vytrvalostní závod, sprint, hromadný start 60, štafeta a smíšená štafeta.
Světový pohár
Devítidílný seriál velmi náročným programem, který v sezóně 2023/24 čítá 21 individuálních závodů a 8 štafet. Mistrovství světa a zimní olympijské hry se od sezóny 2021/22 nezapočítávají do celkového bodování Světového poháru. Celkoví vítězové získávají velké křišťálové glóby, vítězové jednotlivých disciplín malé křišťálové glóby. Vyhlašuje se také Pohár národů, do kterého bodují 3 nejlépe umístění biatlonisté dané země v každém vytrvalostním závodě a sprintu. Současně se započítávají výsledky štafet. Umístění v Poháru národů má vliv na počet závodníků týmu, kteří mají právo startu v závodech Světovém poháru v následující sezóně.
Otevřené mistrovství Evropy a otevřené mistrovství Evropy juniorů
Probíhá každoročně pro kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek. Poprvé se evropské tituly udělovaly v roce 1994 ve finském Kontiolahti. V současnosti se závodí v pěti disciplínách: sprint, stíhací závod, vytrvalostní závod, smíšená štafeta a smíšená štafeta dvojic.
IBU Cup
Druholigový seriál s osmi koly plus otevřeným mistrovstvím Evropy, které se počítá do celkového hodnocení. Obdobně jako ve Světovém poháru se i zde vyhlašují celkoví vítězové a vítězové jednotlivých disciplín. Od sezóny 2008/2009 došlo k celkové úpravě a přejmenování Evropského poháru na IBU Cup.
IBU Junior CUP
IBU kongres v roce 2014 rozhodl o zavedení IBU Junior Cupu od sezóny 2015/2016. Seriál má pět kol včetně juniorského mistrovsví světa a otevřeného mistrovství Evropy. I zde se vyhlašují vítězové celkového hodnocení a jednotlivých disciplín.
Evropský olympijský festival mládeže
Evropský olympijský festival mládeže (EYOF) je pořádán pod hlavičkou Evropského olympijského výboru v lichých letech od roku 1991. Dívky a chlapci do 18 let závody ve sprintu, vytrvalostním závodě a smíšené štafetě.
Olympijské hry mládeže
Mezinárodní olympijský výbor zavedl od roku 2012 zimní olympijské hry mládeže. První ročník hostil rakouský Innsbruck a od té doby se hry konají každé čtyři roky. Sportovci do 18 let soutěží ve sprintu, vytrvalostním závodě, smíšené štafetě a smíšené štafetě dvojic.
Mezinárodní soutěže v letním biatlonu
Letní biatlon na mezinárodní úrovni byl v průběhu svého vývoje zastřešován několika organizacemi, pod nimiž měl i různou strukturu mezinárodních soutěží. V samotné novodobé historii po roce 1990 sváděly souboj o vedení nad soutěžemi letního biatlonu Mezinárodní federace střeleckého krosu – ISCF (samostatně vzniklá instituce pro soutěže letního biatlonu) a Mezinárodní unie biatlonu – IBU.
ISCF pořádala soutěže na úrovni Evropy, mezi které patřil Evropský pohár a mistrovství Evropy. Postupný vliv konkurenční IBU zesílil po uspořádání I. Mistrovství světa v letním biatlonu v roce 1996. V průběhu několika let dominance IBU postupně rostla a také díky neživotaschopnosti ISCF převzala záštitu nad všemi mezinárodními soutěžemi v letním biatlonu. Velkou roli při vývoji mezinárodní scény letního biatlonu sehrával i Český svaz biatlonu.
Mistrovství světa v letním biatlonu
Je nejvýznamnější mezinárodní soutěží v letního biatlon. Mistrovství světa se koná každoročně pro seniorské i juniorské kategorie. Pravidelně se jej účastní zhruba 20 států. První MS se uskutečnilo v roce 1996 v rakouském Hochfilzenu. Až do roku 2005 se závodilo pouze v krosu, pak byly do programu zařazeny také disciplíny na kolečkových lyžích. Od roku 2010 se závodí už jen na kolečkových lyžích, a to ve supersprintu, sprinty, stíhacím závodě (junioři a juniorky) a hromadném startu (muži a ženy).
Výsledky mezinárodních soutěží najdete na webu biathlonresults.com