Místo, kde většinou začíná sezóna. Jak vidí české biatlonistky Östersund?

04. března, 2019

Česká reprezentace dala sbohem norskému středisku Os i Østerdalen a nabrala směr Švédsko. Již ve čtvrtek totiž v Östersundu odstartuje Mistrovství světa v biatlonu. K tomuto středisku mají co říct tři české biatlonistky, kterým se tu v minulosti zadařilo. Veronika Vítková sbírala v hlavním městě provincie Jämtland medaile, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová tady zase dosáhly na jedny z nejlepších výsledků v kariéře.

Veronika Vítková otevřela v Östersundu už desetkrát bránu elitní desítku. Má jedno individuální stříbro a třikrát získala medaili jako členka smíšené štafety. „Teď je to trochu jiné tím, že tam nezačínáme sezónu. Ale je to středisko, do kterého se ráda vracím,“ zmiňuje Vítková fakt, že Östersund desetkrát v řadě otevíral Světový pohár.

Čtyřikrát byla v Östersundu Lucie Charvátová. Třikrát se jí tolik nevedlo, v roce 2016 zde obsadila 18. místo ve sprintu a dokonce 12. ve stíhacím závodě. Proto hodnotí středisko jako rozporuplné. „V Östersundu jsem závodila snad nejvíckrát a ne vždy se mi dařilo. I kvůli tomu, že tam dost fouká vítr. Ale mám v paměti právě ten jeden rok, kdy tolik nefoukalo. Podařil se mi už sprint a ve stíhačce jsem se dokázala ještě posunout. Už jen proto je Östersund jeden z mých oblíbenějších areálů.“

To Eva Puskarčíková sbírá ve Švédsku tradičně tučné porce bodů, dvakrát se probojovala do elitní desítky. „Paradoxně Östersund moc ráda nemám, ale výsledkově se mi tam většinou dařilo. Bývá tam zima, jsou tam náročné sjezdy a střelnice je taková nevyzpytatelná,“ vysvětluje Puskarčíková, proč jí areál úplně nepřirostl k srdci.

Větrná střelnice

České biatlonistky to už zmínily. Střelnice v Östersundu nepatří k těm, kde by se nulovalo. „Střelnice tam umí být zrádná, vítr se na ní točí, což je nepříjemné. S tím se ale musíme poprat,“ ví Veronika Vítková.

„Sama o sobě k nejtěžším nepatří, přijíždí se na ni z kopce,“ říká Lucie Charvátová a navazuje na svou kolegyni.  „Od jezera ale přichází poryvy větru, a proto je střelba nevyzpytatelná. Velkou roli hraje i štěstí.“

„Sjezd na střelnici je příjemný, můžete si odpočinout a přes ten stadion ke střelbě tak trochu doklouzat,“ přidává k tématu střelby v Östersundu Eva Puskarčíková.

Snad bude pro Evču příjemný i pobyt na střelnici

Pro Charvátovou (a také Jislovou, Moravce a Štvrteckého) může být výhodou, že absolvovali Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči, kde v některých závodech foukalo opravdu extrémně. „To mě dost zaskočilo,“ přiznává Lucka. „Když jsme do Běloruska přijeli, tak bylo pěkné počasí, bezvětří. A když se začalo závodit, tak nás to sundalo. Ale i v Osu bylo poměrně větrno, takže ta příprava na Mistrovství světa je určitě lepší než někde na Pokljuce, kde obvykle moc nefouká.“

Nespecifické tratě

Střelnici jsme probrali od prvního do posledního stavu, ale jaké jsou v Östersundu tratě? „Hodně kopcovité,“ řekne na první dobrou Eva Puskarčíková.

Podle Lucie Charvátové se tratě těžko hodnotí z toho důvodu, že se v Östersundu vždy závodí na začátku sezóny a biatlonisté tak jdou na start z plného tréninku. „Každopádně patří k těm těžším, kopce jsou poměrně dlouhé a prudké. Řekla bych, že je to taková nespecifická trať, která nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale zároveň proti ní nic nemám.“

Potvrdí Lucka běžeckou formu z evropského šampionátu?

Jak vidí okruhy na Östersunds skidstadion Veronika Vítková? „Jsou poměrně náročné, na druhou stranu zmíněný příjezd na střelnici je jednodušší. Samozřejmě záleží na tom, v jakém člověk přijede rozpoložení. Může vám to sednou a nemusí. Profil tratí mi ale vyhovuje.“

Aktuální rozpoložení bronzové medailistky z Pchjongčchangu, která zatím neprožívá ideální sezónu, samozřejmě zajímá všechny fanoušky. Jak na tom tedy česká biatlonistka je? „To ukáže první závod,“ usmívá se Vítková. „Necítím se špatně. Mezi návratem z Ameriky a odjezdem do Norska jsem byla dost skeptická a říkala jsem si, že už nikam nejedu. Měla jsem toho plné zuby a zdálo, že na mě i něco leze. Naštěstí šlo zřejmě jen o únavu a teď se zase cítím na lyžích dobře.“

Verča letos střílí skoro s 90% úspěšností, což ji přijde draho. Za každý sestřelený terč dává 500 Kč na dobročinné účely

Snad přijdou fanoušci

Stadion v Östersundu nabízí místa pro 6000 diváků. „Není to úplně velký areál. Je to dané i tím, že minimálně na začátku sezóny tam nechodí moc diváků. Stadion není zdaleka tak velký jako ty v Novém Městě nebo v Německu,“ popisuje Veronika Vítková.

„Nechci dělat předčasné závěry. Bude to Mistrovství světa, třeba tribuny rozšíří a přijde víc lidí než obvykle na začátku sezóny. Švédové teď mají silnou generaci, tak věřím, že nalákají fanoušky,“ věří Eva Puskarčíková, že olympijští vítězové Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson přeci jen tribuny zaplní.

Ještě udělejme menší odbočku a přesuňme se do centra 50tisícového města, které leží na břehu pátého největšího švédského jezera Storsjön. „Většinou známe jen hotel, cestu a stadion. Ale před několika lety, když jsme tam byli na IBU Cupu, jsem měla šanci podívat se i do města. Je moc pěkné, líbí se mi severský styl, který je úplně jiný než ten náš,“ vzpomíná Puskarčíková.

Teď během Mistrovství světa bude mít možná další příležitost, i když i ve dnech, kdy se nezávodí, bude probíhat minimálně trénink. „Uvidíme, jestli dostaneme od trenérů nějaké volno. Je ale otázka, jestli budeme mít chuť někde trajdat a jestli spíš nebudeme odpočívat,“ uzavírá povídání o Östersundu Eva Puskarčíková.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík