AKTUALITY
Český biatlon v roce 2018: Olympijské medaile i úspěchy na poli diplomacie
31. prosince, 2018
Dvě olympijské medaile v podání Michala Krčmáře a Veroniky Vítkové, úspěchy juniorů v čele s Markétou Davidovou, zvolení Jiřího Hamzy prvním viceprezidentem IBU, trenérské změny a také několik loučení a přerušení kariéry velké opory Gabriely Koukalové. To všechno přinesl českému biatlonu rok 2018. Pojďme si ho společně zrekapitulovat.
Leden
4. – První české pódium v sezóně
Rok 2018 začal pro české barvy skvěle. Veronika Vítková skončila třetí ve sprintu v Oberhofu a zajistila tak první české pódium v olympijské sezóně. Česká reprezentantka získala medaili ve Světovém poháru po dlouhých třech letech.
7. 1. – Životní závod Milana Žemličky
Jako uragán vlétl mezi dospělé Milan Žemlička. Rodák z Hlinska proměnil teprve šestý start v druholigovém IBU Cupu ve skvělé páté místo, a to i přesto, že ve sprintu ve slovenském Osrblie musel obkroužit jedno trestné kolo.
10. – Historický úspěch českých mužů
Byl to velký český den v německém Ruhpoldingu. Ondřej Moravec nestačil ve vytrvalostním závodě jen na Martina Fourcada, v Top 10 ho navíc doplnili pátý Michal Krčmář a osmý Michal Šlesingr. Čeští muži tak zaznamenali historicky nejlepší výsledek v Poháru národů, do kterého se započítávají právě výsledky tří nejlepších závodníků z každé země.
12. – Zimní olympijské hry bez Koukalové
Tahle zpráva nepotěšila české fanoušky. Gabriela Koukalová musela kvůli přetrvávajícím problémům s lýtky vzdát boj o účast v Pchjongčchangu. „Snažila jsem se udělat maximum pro to, abych se vrátila. Bohužel to na tréninku nešlo podle mých představ. Moc mě to mrzí, protože olympiáda je vrcholem každého sportovce,“ řekla česká biatlonistka.
14. – Další medaile pro Vítkovou
Veronika Vítková chytila v lednu parádní formu. Po třetím místě v Oberhofu se ze stejného výsledku radovala i o týden později v Ruhpoldingu. V dramatickém dojezdu v závodě s hromadným startem až v posledních metrech zdolala Kanaďanku Crawfordovou.
18. – Vítková potřetí v řadě třetí
Vysoko položený Antholz českým biatlonistkám v minulosti tolik nesvědčil, sprint v roce 2018 však přinesl hned dva úspěchy. Veronika Vítková se i na třetí lednové štaci radovala z bronzové medaile. Jessica Jislová si zase 15. místem zajela své osobní maximum ve Světovém poháru.
24. – Tomáš Krupčík se stal vicemistrem Evropy
Svou první velkou medaili vybojoval na Mistrovství Evropy v italském Ridnaun Tomáš Krupčík. Ve vytrvalostním závodě sice minul poslední terč, který ho stál titul mistra Evropy, ale stříbro bylo více než dobrou náplastí.
Únor
1. – Hornig bronzový na Mistrovství Evropy juniorů
Mistrovství Evropy juniorů ve slovinské Pokljuce přineslo české reprezentaci jeden cenný kov. Ve vytrvalostním závodě se o něj postaral jilemnický závodník Vítězslav Hornig, když jako jediný z celého startovního pole neminul ani jeden terč a dojel třetí.
10. – Bronzová olympijská pohádka Veroniky Vítkové
Na svou první velkou individuální medaili si počkala do svých 29 letech, ale co je důležité, dočkala se! Veronika Vítková se postarala o senzační start Zimních olympijských her v Pchjongčchangu, když ve sprintu nestačila pouze na Lauru Dahlmeierovou a Marte Olsbuovou. Při svém olympijském debutu potěšily i 15. Markéta Davidová a 23. Jessica Jislová.
11. – Mezi olympijské medailisty se zařadil i Michal Krčmář
Česká radost v Pchjongčchangu neměla skončit bronzem Veroniky Vítkové. O den později zajel životní sprint Michal Krčmář. Ve větrném počasí si uhlídal všech 10 ran a vybojoval stříbrnou medaili. Na vítězného Arnda Peiffera mu přitom chyběly jen 4,4 sekundy.
12. – Vítková přidala v Pchjongčchangu další pěkný výsledek
Že bronzová medaile nebyla náhodná, ukázala Veronika Vítková v následné stíhačce. Ještě před závěrečnou položkou držela třetí příčku, ale dvě trestná kola ji z boje o další medaili vyřadila. I tak z toho bylo vynikající sedmé místo.
15. – Sedmé místo si z Pchjongčchangu odvedl i Krčmář
Ani pro Michala Krčmáře nebylo stříbro jediným úspěchem, na který v Pchjongčchangu dosáhl. Ve vytrvalostním závodě netrefil jediný terč a obsadil parádní sedmé místo. Na elitní desítku útočil i Ondřej Moravec, ale po jedné chybě na poslední položce skončil dvanáctý.
23. – Vedení českých mužů v olympijské štafetě
Štafeta českých mužů sahala na olympiádě v Pchjongčchangu po senzačním úspěchu. Ondřej Moravec ji rozjel na sedmém místě, jeho parťák Michal Šlesingr ji fantastickým výkonem vytáhl až do vedení. Trestná kola Jaroslava Soukupa a Michala Krčmáře znamenala propad na stále dobré, ale taky trochu hořké sedmé místo.
28. – Čeští dorostenci druzí na světě
Mistrovství světa juniorů v estonském Otepää přineslo českému biatlonu hned několik úspěchů. Ten první přišel ve štafetě dorostenců. Trio Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík vybojovalo díky nejpřesnější střelbě a třetímu nejrychlejšímu běhu stříbrné medaile.
Březen
2. – Druhá světová medaile pro dorostence Horniga
Vítězslav Hornig byl jedním z hlavních hrdinů MSJ v Otepää. Po stříbrné štafetě uspěl i ve sprintu, kde mu patřil bronz. Český úspěch podtrhl devátý Mikuláš Karlík, mezi dorostenkami pak pátá Tereza Voborníková. A to o den dříve ještě skončil Jakub Štvrtecký ve vytrvalostním závodě juniorů šestý.
3. – Juniorské stříbro pro Davidovou
Po nepovedeném vytrvalostním závodě se Markéta Davidová ve sprintu na Mistrovství světa juniorů v Otepää vzchopila a bojovala o zlato. Po dvou chybách vestoje sice o 26 sekund podlehla Polce Żukové, ale i tak se radovala ze zisku stříbrné medaile.
4. – Davidová se dočkala titulu juniorské mistryně světa
Neměl to být její den. Markéta Davidová se od rána necítila úplně ve své kůži, nepovedl se jí ani nástřel. Na stíhací závod se ovšem skvěle zkoncentrovala, se čtyřmi trestnými koly přestřílela šestkrát nepřesnou Kamilu Żukovou a postarala se o první české zlato na MSJ po devíti letech.
18. – Václavík jako zachránce české kvóty
Čeští muži měli ve štafetě v Oslu porazit Ukrajince o dvě příčky, aby udrželi i pro další sezónu pět startovních míst ve Světovém poháru. Po třech úsecích 14. Češi ale ztráceli na Ukrajince už 50 sekund. Pak ale zaúřadoval Adam Václavík. Jen jednou dobíjel a fantastickým během v závěru předjel ukrajinského a posléze i italského soupeře. Úkol byl splněn.
22. – Bojkoj Světového poháru v Rusku
Ve startovních listinách finálového podniku Světového poháru v ruské Ťumeni byste hledali české vlajky marně. „I za cenu nějakých obětí jsme se v tomto směru a v postoji proti ruskému dopingu vyhranili. Proto tam nepojedeme. Kdybychom to udělali, ustoupili bychom z našeho názoru. Chceme si zachovat vlastní tvář, v Rusku se podle nás mezinárodní akce za současného stavu konat nemají,“ komentoval pro iDNES.cz bojkot závodů v Rusku Jiří Hamza.
24. – Loučení Jaroslava Soukupa a Veroniky Zvařičové
Tečku za olympijskou sezónou udělala tradičně exhibice v Jablonci nad Nisou. Z mistrovských titulů se v supersprintech radovali Ondřej Moravec a Veronika Vítková, ale tleskalo se i jiným. Pro dlouholeté reprezentanty Jaroslava Soukupa a Veroniku Zvařičovou totiž byly závody v Jablonci těmi posledními v jejich kariérách. Biatlonu dali po ročníku 2017/18 sbohem i Jan Burian, Lea Johanidesová, Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík, Jakub Procházka, Ondřej Šantora a Tomáš Vojík.
Duben
7. – Gabriela Koukalová přerušila kariéru
Po promaroděném olympijském ročníku ohlásila Gabriela Koukalová v rozhovoru pro sport.cz, že přerušuje svou sportovní kariéru. „Necítím se na závodění fyzicky ani psychicky, nemám vnitřní touhu vyhrávat. Chci teďka chvíli dělat i jiné věci. Neříkám, že končím celou kariéru, třeba mi závodění bude chybět, ale teď si nedokážu představit návrat,“ nechala si Koukalová otevřená vrátka k možnému comebacku.
Květen
21. – Biatlonisty roku se stali Krčmář a Vítková
V tradiční anketě Biatlonista roku podle očekávání uspěli olympijští medailisté. Stříbrný z Pchjongčchangu Michal Krčmář ovládl hlasování členů Českého svazu biatlonu, Veronika Vítková zase dostala nejvíc hlasů od čtenářů zpravodajského portálu iDNES.cz.
26. – V Jilemnici se otevřel nový biatlonový areál
Po dlouhých 42 letech se dočkal obnovy biatlonový areál v Jilemnici. Tradiční líheň biatlonových talentů má nyní k dispozici moderní areál s 20 stavy a 3kilometrovou asfaltovou dráhou. U otevření areálu Hraběnka byli krom prezidenta ČSB Jiřího Hamzy i odchovanci zdejšího oddílu Veronika Vítková a Jaroslav Soukup.
Červen
5. – Do nového olympijského cyklu s norskými trenéry
Po olympijské sezóně došlo (nejen) u českého týmu k trenérským škatulatům. Ondřej Rybář skončil jako šéftrenér a přesunul se na pozici sportovního ředitele. Zdeněk Vítek zase přešel od žen k mužům. Biatlonistky poprvé v historii přebral zahraniční trenér – renomovaný Nor Egil Gjelland. Jeho krajan Anders Bratli zase zamířil jako asistent k mužskému týmu.
16. – Na kole nejlepší Moravec a Davidová
Červen je v českém prostředí spojen s mistrovskými závody na horských kolech. Už potřetí v řadě se v Jablonci nad Nisou stal republikovým šampiónem Ondřej Moravec. Při prvním startu mezi ženami zase uspěla Markéta Davidová.
Srpen
24. – Skvělý začátek Mistrovství světa v letním biatlonu
V Novém Městě na Moravě začalo Mistrovství světa v letním biatlonu a hned první dvě disciplíny přinesly českým barvám medaile. Smíšená štafeta juniorů ve složení Petra Suchá, Tereza Voborníková, Jakub Štvrtecký a Vítězslav Hornig získala dokonce zlato. Pro stříbro si dojeli jejich kolegové Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář.
25. – Čeští muži dominují letnímu MS
Druhý den Mistrovství světa v letním biatlonu v NMNM přinesl další nášup českých medailí. Jednu sadu cenných kovů nejprve zkompletovali junioři – zlatý Jakub Štvrtecký, stříbrná Markéta Davidová a bronzový Vítězslav Hornig. Naprostým triumfem domácích reprezentantů pak skončil sprint mužů, který ovládl Michal Krčmář před Ondřejem Moravcem a Tomášem Krupčíkem.
26. – Letní světový šampionát uzavřeli výhrami Vítková a Moravec
České medailové žně pokračovali na letním MS v Novém Městě na Moravě i v závěrečný den. Junioři Markéta Davidová a Vítězslav Hornig si nejprve ve stíhačce dojeli pro bronz. Veronika Vítková se poté propracovala ze čtvrtého místa až ke zlatu a na nejvyšší stupínek vystoupal i Ondřej Moravec, když si jen prohodil místo s tentokrát druhým Michalem Krčmářem.
Září
2. – Vítková s Krčmářem dvojnásobnými mistry České republiky
Krátce po skončení Mistrovství světa v letním biatlonu si to čeští biatlonisté v Letohradu rozdali i o domácí tituly. Dvakrát se ze zlata radovali Veronika Vítková a Michal Krčmář. Vítková uspěla ve sprintu a ve stíhačce, Krčmář ve sprintu v supersprintu. Zlato ze supersprintu žen vytěžila Lucie Charvátová, ve stíhačce mužů byl nejlepší Ondřej Moravec.
7. – Jiří Hamza zvolen prvním viceprezidentem IBU
Český biatlon slavil v roce 2018 velké úspěchy i na diplomatickém poli. Jiří Hamza porazil na kongresu IBU v chorvatské Poreči v hlasování o prvním viceprezidentovi Němce Steinleho v poměru 30:20 a bude v další čtyřletce krýt záda novému prezidentovi IBU Švédovi Dahlinovi.
9. – Neúspěch pro Nové Město na Moravě, úspěch pro Prahu
Na kongresu IBU v Poreči se rozhodovalo i o pořadatelích světových šampionátů v letech 2021 a 2023. V roce 2021 zamíří elita do Pokljuky, která byla jediným kandidátem. O šampionát v roce 2023 bojovalo i Nové Město na Moravě, které však o 7 hlasů podlehlo favorizovanému Oberhofu. Český úspěch naopak přišel ve volbě hostitele příštího kongresu. V roce 2022 zamíří delegáti do Prahy.
Říjen
1. – Zemřel průkopník světového biatlonu Zdeněk Kašper
První říjnový den zasáhla český biatlon velmi smutná zpráva. V 87 letech zemřel Zdeněk Kašper, který stál u zrodu biatlonu v Československu. Jako člen technické komise Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu se zasloužil o zavedení malorážek a také výrazně podporoval ženský biatlon.
Listopad
8. – Světový pohár třikrát v řadě v Novém Městě na Moravě
IBU v listopadu zveřejnila kalendáře závodů na čtyři roky dopředu a udělala tím radost českým fanouškům. Nové Město na Moravě získalo Světové poháry v prosinci 2018, v březnu 2020 a v únoru 2021. A jako nádavek Mistrovství světa v letním biatlonu v roce 2021 a druholigový IBU v únoru 2022.
27. – Čeští biatlonisté se převlékli do černého
Na tiskové konferenci v Praze těsně před odletem na první závody Světového poháru byla představena nová kombinéza pro nadcházející olympijský cyklus. Opět ji vyrobila brněnská firma Atex a opět na ní nechybí národní symboly včetně lvíčka. Výraznou změnou ale byl přechod od modré barvy k černé.
Prosinec
6. – Pohádkový start Davidové do nové sezóny
O parádní český vstup do sezóny 2018/19 se ve slovinské Pokljuce postarala Markéta Davidová. Ve vytrvalostním závodě po třech nulách útočila na vítězství, po jedné chybě na závěrečné položce nakonec skončila třetí. Poprvé v kariéře tak jednadvacetiletá biatlonistka vystoupala ve Světovém poháru na pódium.
21. – Krčmář třetím nejlepším sportovcem roku
V roce 2017 ovládla anketu Sportovec roku mistryně světa Gabriela Koukalová a ani v roce 2018 nepřišel český biatlon zkrátka. Stříbrný olympijský medailista Michal Krčmář obsadil v prestižní anketě třetí místo. Nestačil jen na Ester Ledeckou a Martinu Sáblíkovou.
23. – Poděkování skvělým fanouškům v Novém Městě na Moravě
Čeští fanoušci dorazili na Světový pohár do Nového Města na Moravě opět v obrovském počtu. Od čtvrtka do neděle navštívilo Vysočina Arenu více než 100 tisíc lidí. Neodradil je ani předvánoční termín, ani trochu horší výsledky českých biatlonistů. Až v poslední den je potěšili v hromadném startu osmý Ondřej Moravec a desátý Michal Krčmář.
28. – Premiérová účast Vítkové a Krčmáře na World Team Challenge
Veronika Vítková a Michal Krčmář se dočkali premiérové pozvánky na prestižní exhibici World Team Challenge. Na fotbalovém stadionu v německém Gelsenkirchenu dojeli na šestém místě a také ulovili selfíčko s loučícími se Olem Einarem Bjørndalenem a Darjou Domračevovou.
Foto: Petr Slavík, Pavel Lebeda (olympic.cz), Jiří V. Novotný, Tomáš Bláha, Vlastimil Vávra, Tomáš Hermann, Václav Mudra