AKTUALITY
Hlavně aby sportovci zůstali zdraví, přeje si Jiří Hamza. Před startem olympijské sezóny je optimistou
20. listopadu, 2021
V pátek odpoledne se vrátili čeští biatlonisté ze závěrečného soustředění v Norsku. Z letiště se přímo přesunuli do Českého rozhlasu, kde proběhla předsezónní tisková konference s vyhlášením Biatlonisty roku.
Největší přání Jiřího Hamzy
Na úvod si vzal slovo prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. „K olympijské sezóně vzhlížíme s pokorou. Jediné, co si můžeme přát, je, aby zůstali sportovci zdraví a za regulérních podmínek mohli odzávodit celou sezónu. To je moje největší přání.“
První muž českého biatlonu se následně zhostil role předávajícího. Trenér juniorů Michael Málek zůstává se svými svěřenci na severu, a tak za něj trofej pro nejlepšího trenéra převzal Ondřej Rybář.
Tihle dva spolu ostatně úzce spolupracují. „Mužský tým je propojený s tím juniorským a funguje to výborně. Už se dostavují i výsledky,“ pochvaloval si Mikuláš Karlík.
Úřadující juniorský vicemistr světa ve sprintu získal ocenění talent roku. Skleněnou trofej ale na dálku věnoval celému týmu a speciálně svým parťákům z bronzové štafety na MSJ v Obertilliachu.
„Mikuláš to řekl moc hezky,“ ocenila Markéta Davidová, když si sama přebírala cenu pro biatlonistku roku. „Cena patří všem okolo. Chtěla bych zmínit hlavně Egila, který tady není, a poděkovat mu.“
Jiří Hamza zase děkoval letošní mistryni světa ve vytrvalostním závodě. „Teď drží náš prapor nejvýš. Zároveň ji ale nechci dostávat pod tlak, ona to zvládne i bez něj.“
Český biatlon pomáhá
Sportovní ředitel Ondřej Rybář poukázal na to, že má český biatlon momentálně velmi dobré podmínky a je na druhé straně také potřeba něco vracet společnosti.
Jako první zmínil projekt Trefa pro Leontinku, který v minulé sezóně úspěšně odstartoval generální partner Českého biatlonu Generali Česká pojišťovna. Za každou trefu českých biatlonistů poslala GČP 500 Kč Nadaci Leontinka, na konci sezóny výslednou částku zaokrouhlila na 1 500 000 Kč.
Trefa pro Leontinku bude pokračovat i v nadcházející sezóně, což Rybář kvituje. „Každý sestřelený terč přináší nejen radost fanouškům, ale navíc znamená naději pro zrakově postižené děti.“
Český biatlon také dlouhodobě spolupracuje s IKEMem, kterému pomáhá s propagací dárcovství kostní dřeně. „Kdyby se touto spoluprací povedlo zachránit jeden lidský život, tak je to víc než zisk jakýchkoliv medailí. V covidové době není jednoduché hledat dárce kostní dřeně. Momentálně čeká 51 pacientů na dárce kostní dřeně, z toho je 15 dětí.“
Vstoupit do registru dárců kostní dřeně je přitom jednoduché. Stačí vám 10 minut času a 5 kroků, které popisujeme v tomto článku.
Jedna olympijská medaile je jistá
Když došla řeč na olympiádu, musel dostat slovo stříbrný medailista z Pchjongčchangu Michal Krčmář. Moderátor Tomáš Hermann se ho zeptal, co od té doby dělal, aby na svůj úspěch navázal. „Trénoval jsem,“ pousmál se český biatlonista.
Pak trochu zvážněl: „V minulé sezóně jsem měl nejlepší čísla za svou kariéru, v procentuální úspěšnosti střelby i v běžecké části. Všichni na sobě neustále pracujeme, ale soupeři taky nespí a zdokonalují se se. Biatlon mě pořád baví a pořád mám tu touhu.“
Jiří Hamza nechtěl skrývat, že má český biatlon vysoké ambice. „Zároveň se ale nechceme nechat svazovat. Přespřílišný tlak na úspěch není dobrý. Všichni jsme udělali maximum proto, aby to fungovalo. Máme výborné závodníky i trenéry. Chce to pokoru. Věřím, že jsme na dobré cestě a že se budeme vracet z olympiády spokojení. Myslím si, že máme hodně nadějí. Věřím ženské štafetě, Bimbovi i Markétě…“
V tu chvíli se ozval Michal Krčmář: „Už na nás trošku tlačíš.“
„Nebude vytvářet tlak, ale mluví tady o tom celou dobu,“ dodala pobavená Markéta Davidová.
„Když se nebudeme vracet s medailí, tak se taky nic nestane, protože víme, že jsme proto udělali všichni maximum. Zároveň jsme vypsali prémie za každé umístění do 8. místa,“ reagoval prezident Českého svazu biatlonu. „Musíme poděkovat našim partnerů, bez kterých bychom si tohle všechno nemohli dopřát. Máme zajištění na špičkové úrovni. Jsem optimista a věřím, že nám závodníci udělají radost.“
Nakonec Jiří Hamza pronesl: „Jednu medaili určitě dovezeme.“ Ve vedle sedící Markétě Davidové možná trochu hrklo. Hamza měl ale na mysli dodatečný bronz českých žen ze štafety v Soči. Během her v Pekingu by se totiž měla definitivně vyřešit diskvalifikace původně stříbrných Rusek kvůli porušení antidopingových pravidel.
Tiskovou konference odvysílala živě nová stanice Radiožurnál Sport, která bude během sezóny přenášet přímé rozhlasové přenosy ze závodů Světového poháru.
Karel Halberštádt
Foto: Jaroslav Svoboda