AKTUALITY
Oberhof, Ruhpolding a Antholz. Začíná tradiční druhý trimestr
08. ledna, 2019
Po 17denní pauze se ve čtvrtek znovu roztočí kolotoč Světového poháru v biatlonu. V lednu nabere slušné obrátky, čeká nás tradiční trojblok Oberhof, Ruhpolding a Antholz. Prokážou čeští reprezentanti výkonnostní vzestup, jako tomu bylo v minulém roce?
Leccos se dá zlepšit
Čeští reprezentanti prožili trochu rozpačitý vstup do sezóny. Stabilními výkony potěšil Michal Krčmář, zlepšující se formou zase Ondřej Moravec. Na začátku sezóny se zaskvěla Markéta Davidová, pozitivní byl i debut Jakuba Štvrteckého. Celkově si ale čeští trenéři asi představovali lepší výsledky.
Opakuje se tak situace z předchozí sezóny, když Češi také v prvním trimestru nezářili. Po Novém roce ale vlétli do Světového poháru jako uragán a v Oberhofu a v Ruhpoldingu sbírali jeden úspěch za druhým.
Je tedy možné během dvou týdnů otočit kormidlem a změnit kurz celé sezóny? „Pokud poznáte, kde vás tlačí bota, tak se dá během těch 14 dní leccos udělat,“ myslí si sportovní ředitel Českého svazu biatlonu Ondřej Rybář a jedním dech dodává: „Ale sportovci určitě nezaháleli, makali celé léto a podzim. Může se stát, že jim chybí nějaká drobnost. Právě na tom se dá pracovat.“
Muži kousek od špičky, ženy musí přidat
Hlavně mužům podle bývalého šéftrenéra české reprezentace nechybělo moc ke špičce, což ukázali v závěrečném závodě v Novém Městě na Moravě 8. Ondřej Moravec a 10. Michal Krčmář. „Spíš nás trápily různé nemoci, Ondra Moravec skončil s přetrvávajícím kašlem na antibiotikách. Uvidíme, co Michal Šlesingr, který začíná opět trénovat,“ říká Ondřej Rybář.
Čeští reprezentanti však podle něj odtrénovali, co měli. Muži i ženy se připravovali po většinu času v Jablonci nad Nisou, kde se až do oblevy dalo lyžovat. Ondřej Moravec zvolil pro trénink Nové Město na Moravě, odkud to má blíž domů do Letohradu. Později se k němu připojil i Michal Šlesingr.
Méně pozitivní je zatím hodnocení českých biatlonistek. Nejvýše postavená je ve Světovém poháru 39. Veronika Vítková. „Verča makala na tom, aby dokázala celý závod udržet vysoké tempo. Chtělo by to ještě víc času, ale při posledním testu nevypadala zle,“ vidí Rybář pozitiva.
Lednové menu: Oberhof, Ruhpolding a Antholz
Od roku 1997 až na vynucené výjimky platí, že lednové závody Světového poháru obstarávají Oberhof, Ruhpolding a Antholz. V italském středisku se letos pojede už 44. podnik SP, v Ruhpoldingu zase jubilejní 40. „Zelenáčem“ bude s 26. zastávkou Oberhof.
Právě středisko nacházející se v Durynském lese to mělo v minulých letech s místem kalendáři nejvíc nahnuté. „Na Oberhof byl velký tlak, v lednovém termínu měli permanentně problémy se sněhem. Ale je to Německo, které je z marketingového hlediska pro IBU důležitý partner. Nemyslím si, že by jim chtěli vzít Světový pohár,“ zamýšlí se Ondřej Rybář. Na druhou stranu říká: „Oberhof i Ruhpolding mají navíc velkou tradici, nějakých 15 let tam chodí na závody 20 tisíc lidí.“
Právě tradice a divácký zájem hrají pro Oberhof, který často sužuje vítr, sněžení nebo mlha. Nejinak tomu asi bude letos, jak napovídá předpověď počasí.
Více budeme vědět ve čtvrtek, kdy si oberhofským „kolem štěstí“ zatočí ženy. Od 14:30 je čeká sprint. O 24 hodin později se prvního závodu v roce 2019 dočkají i muži.
Program druhého trimestru Světového poháru
10. až 13. ledna – Oberhof – sprinty, stíhací závody a štafety
16. až 20. ledna – Ruhpolding – sprinty, štafety a závody s hromadným startem
24. až 27. ledna – Antholz – sprinty, stíhací závody a závody s hromadným startem
Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík