Vánoce u českého týmu: Jak je slaví Puskarčíková, Nor Gjelland a „Švéd“ Žídek?

24. prosince, 2018

Biatlonisté a členové realizačních týmů zažívají letos trochu hektičtější Vánoce. V Novém Městě na Moravě se neobvykle končilo až 23. prosince, což bylo problematické hlavně pro zahraniční týmy. A také pro norského kouče českých žen Egila Gjellanda nebo pro šéfa servismanů Tomáše Žídka, který žije ve Švédsku. Jak vypadají jejich norské a švédské vánoce? A co ty české u Evy Puskarčíkové?

Puskarčíková půjde krmit srnky, zvyků se děsí

Pro Evu Puskarčíkovou skončil Světový pohár v Novém Městě na Moravě už v sobotu, takže se mohla  vydat dřív na cestu do Harrachova, kde bude trávit Vánoce se svými rodiči a přítelem, již bývalým biatlonistou Lukášem Kristejnem. Trochu mrzuté je, že se ani jí nevyhnuly zdravotní problémy, se kterými se potýkal český tým.

„Už den před Štědrým večerem připravujeme s mamkou bramborový salát a kuřecí řízky, kaprovi moc neholdujeme. Já jí teda letos nepomáhám, abych neroznesla bacily. Mám střevní potíže, takže jsem momentálně na housce. Určitě 24. prosince půjdeme do lesa a dáme srnkám do krmítka nějaké ovoce. A samozřejmě budeme koukat na pohádky, těším se hlavně na ty nové. Pak přijde děda s babičkou, dáme si společně večeři a rozbalíme si dárečky. Večer už k televizi moc nechodíme, spíš zůstáváme u stromečku a bavíme se spolu. Koledy nezpíváme, ale možná si je pustíme jako kulisu. Zvyky taky nepraktikujeme. Upřímně se jich trochu děsím, třeba rozkrojování jablek. Radši snad nevědět, kdyby se mělo něco stát… Určitě se nebudu cpát cukrovím, abych se pak uvezla. Mám ráda pracny nebo linecké, to určitě ochutnám. Volno máme jen 24. a 25. Pak je v plánu trénink v Jablonci nad Nisou, odkud se ale budu otáček za rodinou.“

U Gjellandů bude plný dům jídla a dárků

Norský trenér českých žen Egil Gjelland v neděli pospíchal, aby stihl let do Osla. Z hlavního města ho následně čekala ještě dlouhá cesta na farmu na západě Norska, kde žije se svou ženou Ann-Elen a dvěma dcerami (14 a 11 let). Tím, že dorazí až na Štědrý den, přichází o několik rodinných tradic.

„V Norsku máme Vánoce prakticky celý prosinec. Jdeme vždycky do lesa, najdeme si nějaký hezký vánoční stromeček a 23. ho zdobíme. Na 24. máme plno jídla. Hlavním chodem je pinnekjøtt, což jsou sušená jehněčí žebírka, která připravujeme už od rána. Večer si rozbalíme dárky a když máte děti, tak jich je opravdu plný dům. Zpíváme norské koledy a chodíme také do kostela, to je stejné jako v Česku. Zajímavé je, že každé Vánoce běží v norské televizi vaše Tři oříšky pro Popelku. V dalších dnech navštěvujeme rodinu, zase hodně jíme a užíváme si volný čas.“

Tomáš Žídek jako Santa Claus

U šéfa českých servismanů Tomáše Žídka se prolínají tradice ze tří zemí. Když mu bylo 7 let, utekli jeho rodiče s ním a sestrou z Československa do Kanady. Teď zase žije se svou manželkou, bývalou úspěšnou biatlonistkou Anna Carin Olofssonovou, s 10letým synem a 5letou dcerou ve Švédsku. V malé vesničce uprostřed lesů, nedaleko Östersundu a Idre. Dříve slavil Vánoce střídavě i v Kanadě, v posledních letech zůstává doma ve Švédsku.

„V Kanadě jsme s rodiči vždycky dodržovali české tradice. I ve Švédsku se slaví Vánoce 24. prosince, ale místo Ježíška přijíždí Santa Claus. Některý ze sousedů se za něj převlékne a přinese dětem dárky. Já se letos dostanu domů až na Štědrý den ve čtyři odpoledne, takže jsme se s dětmi domluvili, že letos přijedu místo Santy já a dovezu velký pytel dárků. Co se týká jídla, tak je to podobné jako v Česku. Jí se hodně ryby, i když ne přímo kapr. Vždycky se připraví (švédský) stůl plný jídla. Taky koukáme na staré Disneyovky, které běží v televizi. Trochu si i zazpíváme, ale ne přímo koledy. Ty jsme zpívali dřív v Kanadě. Manželka ani děti nerozumí česky, takže je to těžké. V Kanadě jsme se vždycky šli 24. prosince projít, třeba do hor. Teď ve Švédsku máme psy husky, takže vezmeme sáňky a jdeme s nimi ven. Taky chodíme na brusle, máme tu totiž krásná velká jezera.“

 

Karel Halberštádt

Foto: Jaroslav Svoboda