AKTUALITY
Hlavní trenéry Egila Gjellanda a Zdeňka Vítka čeká velká závodní premiéra v nových rolích
23. srpna, 2018
Nová trenérská dvojice vede české reprezentační výběry pro nadcházející sezónu. Zdeněk Vítek se od týmu žen přesunul k mužům a jeho místo u „něžného pohlaví“ zaujal norský odborník Egil Gjelland. Během IBU Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě oba poprvé povedou své svěřence do velkých závodů. Jakou mají za sebou přípravu, a co od svých svěřenců během tří závodních dnů 24. – 26. srpna očekávají?
„Jsem moc zvědavý, jak budou děvčata na závodní zatížení reagovat, jak budou pracovat a jak se budou cítit,“ říká úvodem Egil Gjelland. „V tomto směru mě čeká nová zkušenost, vždyť s českým týmem jsem teprve tři měsíce.“ Podobně to vnímá i Zdeněk Vítek. „Máme za sebou téměř třítýdenní vysokohorskou přípravu ve Švýcarsku a sám nedokáži zatím odhadnout, v jakém stavu sportovci budou. Letní šampionát je pro nás součástí přípravy na zimu a máme jej ve svém dlouhodobém plánu. Budeme závodit z plného tréninku, ale to neznamená, že nechceme uspět,“ zdůrazňuje trenér mužů.
Egil Gjelland říká, že trénink žen se z pohledu předchozích sezón změnil. „V harmonogramu máme více pomalejších či méně intenzivní tréninků,“ začíná vysvětlovat svoji filozofii. „Zastávám názor, že sportovci musí být odpočatí na ty nejdůležitější tréninky, na tréninky v té nejvyšší kvalitě.“
Zdeněk Vítek vnímá rozdíl mezi zkušenými závodníky a nastupující generací v podobě Adama Václavíka, Ondřeje Hoška, Milana Žemličky. „Mladí jsou dynamičtější, pružnější a dělají větší pokroky, což je ale zákonité, protože třeba Ondra Moravec nebo Michal Krčmář jsou se svojí výkonností dále.“
Za nejdůležitější faktor považuje Zdeněk Vítek pracovitost všech svěřenců. „Ti kluci makají napříč generacemi, chtějí se zlepšovat. Z toho mám opravdu hodně dobrý pocit.“ Podobnou zkušenost získal také Egil Gjelland s českými ženami. „Holky jsou motivované a pro biatlon zanícené, a to je pro naši práci vedle dobrého zdraví ten nejdůležitější základ.“
Také tým mužů má norskou posilu. Asistentem Zdeňka Vítka je Andres Magnus Bratli. „Anders se zaměřuje na techniku běhu. A jsem rád, že tuto část vnímáme stejně. Jeho úkolem je být na trati, připravovat videa, vyburcovat sportovce k běžeckému projevu, ve kterém nedělají technické chyby. Cílem je, aby správné běžecké návyky dostali do krve a používaly v závodech. K tomu slouží i řada speciálních cvičení,“ vysvětluje Zdeněk Vítek.
Přestože je IBU Mistrovství světa vrcholem léta, oba trenéři Egil Gjelland a Zdeněk Vítek směřují úsilí k zimě. „Věřím, že tento světový šampionát i následující české mistrovství mi pomohou ještě více poznat děvčata, jejich reakce i závodní vystupování. Potom budeme mít ještě další tři měsíce na tu správnou přípravu,“ podotýká Egil Gjelland. „Pracujeme tak, abychom byli úspěšní v zimě, ale teprve tam se dozvíme, zda-li se to povedlo,“ usmívá se Zdeněk Vítek a závěrem dodává: „Mě zatím, vedle přístupu všech kluků, těší i skutečnost, že i na mladých vidím potenciál startu ve Světovém poháru!“
Trenérský tým mužů
Hlavní trenér: Zdeněk Vítek
Asistenti: Anders Magnus Bratli, Aleš Ligaun
Trenérský tým žen
Hlavní trenér: Egil Gjelland
Asistenti: Jiří Holubec, Tomáš Kašpar
Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík