PREVIEW | Jak si povede český tým na mistrovství světa v Lenzerheide?

11. února, 2025

Vrchol biatlonové sezóny je tady. Švýcarské Lenzerheide hostí od středy 12. února do neděle 23. února premiérové mistrovství světa, během kterého se rozdá 12 medailových sad. Uspět chce i český tým.

Novinky z týmu

Na úvod ta nejdůležitější informace: Všichni zůstali od posledního Světového poháru zdraví a mohli absolvovat závěrečnou přípravu na mistrovství světa.

Muži odjeli na pět dnů domů a pak se vraceli do Anterselvy. „Šlo to hrozně hladce,“ pochvaluje si Ondřej Moravec. „Se závěrečnou přípravou jsem velmi spokojený. Kluci jsou správně týmově nastavení. Všechny tréninky chodili společně. Měl jsem z toho opravdu dobrý pocit. Pobaví se spolu o tréninku, jsou k sobě vstřícní. V tom, jak teď fungují, vidím největší posun.“

Po evropském šampionátu se k týmu připojil Tomáš Mikyska. „Měl trošku pozměněný program, protože absolvoval čtyři závody v pěti dnech. A hlavně s ním na mistrovství světa počítáme až na druhý týden, takže má ještě čas si odpočinout a vyladit formu,“ říká Michael Málek s tím, že Mikys by měl dostat svou šanci ve vytrvalostním závodě a pak případně ve štafetě.

Ženy necestovaly z Anterselvy domů, ale rakouského Obertilliachu. „I naše příprava proběhla podle plánu,“ těší Lukáše Dostála. „V Obertilliachu bylo krásné počasí, stejně jako v Anterselvě. Každá z holek se zaměřila na to, co ji trápilo. Lehce jsme doladili formu.“

Servisní tým je v Lenzerheide už od čtvrtka, sportovci dorazili v neděli. S výjimkou Kateřina Pavlů, která pokračuje v přípravě s juniorskou reprezentací. Jako náhradnice je trenérům případně k dispozici pro štafetu.

Český tým bydlí přímo v Lenzerheide, kousek od jezera Heidsee. Na něm jsou natažené tratě, po kterých se dá dojet až do pět kilometrů vzdálené Roland Areny. Pojďme si ji trochu představit.

O areálu

Roland Arena, která leží ve 1400 metrech nad mořem, byla otevřena v roce 2013. V roce 2017 získala A licenci, kterou se nemůže pochlubit žádný jiný areál. Ani čtyřkilometrová kolečková dráha nemá v zemi helvétského kříže konkurenci. Díky zásobníku sněhu se navíc v Lenzerheide lyžuje pravidelně už od listopadu.

Švýcarské středisko patří v první lize k těm nejmenším. V minulé sezóně hostilo svůj první Světový pohár, v příští sezóně se vrátí k obvyklejšímu IBU Cupu. „Je to tady stísněné,“ popisuje Ondřej Moravec. „Tam, kde máme buňky, pomalu ani neprojdeme. Jsou to myší díry mezi auty. Je to tu třeba třikrát nebo čtyřikrát menší než kdekoliv jinde. Ale organizátoři dělají, co můžou. Ten prostor tady využívají na 120 %. Ale když dorazí hodně fanoušků, tak to na obrázcích bude vypadat pěkně.“

Právě pro fanoušky postavili Švýcaři mobilní tribuny po celé délce stadionu, který v zatáčce ke střelnici opticky uzavřeli velkým VIP stanem. „Oproti svěťáku to tu vypadá vizuálně o pět levelů výš,“ uznává Michal Krčmář. „Mají to tu hezky vymyšlené a postavené. Stadion působí dojmem, že jsme na mistrovství světa. To se jim povedlo. Mám tu za sebou tři závody, dvě soustředění v létě a to je všechno. Spousta závodníků je na tom podobně. Je to paradox, ale na tomhle mistrovství světa bude mít víc zkušeností nastupující generace kolem ročníku 1998. Měli tu juniorské mistrovství světa, IBU Cupy, mistrovství Evropy… Někteří tu závodili na čtyřech nebo pěti akcích. Naopak ti, kteří se pohybují dlouho ve svěťáku, tu moc zkušeností nemají.“

Jako závodník se Ondřej Moravec do Lenzerheide nepodíval, takže tu tratě projížděl během tréninků poprvé. „Tratě jsou tu těžké, natažené po loukách. Líbí se mi, jak jsou členité. Najdete tam všechny možné pasáže – zatáčky, rychlé sjezdy, brutální i pozvolné výjezdy. Jsou to komplexní tratě.“

I podle Lucie Charvátové patří tratě v Lenzerheide k těm obtížnějším. „Závěrečný kopec na louce se může zdát v prvním kole jednoduchý, ale s přibývajícími kilometry se trať ztěžuje. Z trestného kola se tu vyjíždí přímo do kopce a čím víc si zakroužíš, tím těžší to stoupání máš. Tratě se mi jinak líbí, ale nedokážu odhadnout, komu by mohly sedět. Jenom jsem doufala, že je trošku srovnají. Jezdí se tu po loukách, které jsou lehce zvlněné. Není to nic dramatického, ale kdyby tratě v létě srovnali, bylo by to lyžování komfortnější.“

Už úvodní trénink ukázal, v čem by mohlo být Lenzerheide zrádné. „Byla to brzda jak prase,“ přibližuje Ondřej Moravec s tím, že se trať v průběhu dne zrychlovala. „Ranní trénink holek byl přímo za trest. Kdyby se jela dvacka, tak člověka v první skupině popravíš. Do čtvrté skupiny nasazovat nemůžeme a tím, že máme Víťu v modré skupině, tak i on může chytit nízké číslo. Nebyl by to regulérní závod. Ale zatím bych nevěšel hlavu. Počasí se bude určitě měnit, má tu také sněžit.“

A co střelnice? „Je zrádná v tom, že se tu rychle točí vítr. Na tréninku jsme hodně cvakaly tam a zpět. Během jedné položky se vítr klidně dvakrát otočil. Dost záleželo na tom, kdy přijedete. I když je tu střelnice po sjezdu, tak mi přijde velmi těžká,“ dodává Lucie Charvátová.

Řekli před závody

Michal Krčmář: „Závěrečná příprava dávala hlavu a patu. Chtěli jsme jet domů, abychom vypnuli od biatlonu, strávili čas s rodinami, změnili prostředí a odpočinuli si od sebe. Také jsme chtěli sjet z výšky, aby si naše těla odpočinula. Těch pět dní doma bylo z mé strany potřebných. V Anterselvě pak byla aklimatizace mnohem rychlejší a strávili jsme tam ideálních 8 dní před mistrovstvím světa. Za mě super volba. Navíc z těch 8 dní bylo 7 slunečných. Naprosto dokonalé podmínky. Měli jsme vlastního kuchaře, krásné ubytování… Líp to udělat nešlo.

Po Novém roce přišel zlom. S Víťou, Jonym a Adamem jsme vytvořili tým, ze kterého cítím, že ví, co chce. Baví nás táhnout za jeden provaz ve štafetách nebo v Poháru národů. Hodně jsme trénovali dohromady, na střelnici i při rychlých úsecích na trati. V tom vidím velký posun. Pevně věřím, že postupem času se k nám přidají i další. Myslím si, že tohle je cesta, která může fungovat. Díky které vytvoříme silný tým.

K mistrovství světa přistupuju jako k jakýmkoliv jiným závodům. Nevím, jestli je to tím, že už je to moje desáté mistrovství světa. Nebo tím, jak se to vyvíjí v týmu a v mém osobním životě. Už z toho nejsem tak nervózní. Pro mě byla docela důležitá vánoční pauza. Doma jsme s manželkou Romčou probrali různé věci, které jsem potřeboval slyšet. Dostal jsem zpátky chuť do sportu, do závodění. Určitě nechci nic podcenit, na závody se těším, ale už je to pro mě skoro rutina. Tomba na poslední poradě v Anterselvě říkal, že sem jedeme rozdávat radost. Tak se budu snažit k tomu přispět.“

Lucie Charvátová: „Příprava v Obertilliachu byla super. Každý den sluníčko, najeté tratě… Tím, že jsme byly předtím v Anterselvě, tak jsme neměly žádný problém s aklimatizací. Všechno bylo perfektní. Měla jsem trošku jednodušší tréninkový plán než loni. Myslím si, že když jsem hodně trénovala před mistrovstvím světa, tak jsem pak měla silný závěr sezóny. Teď jsme ladili formu víc směrem k mistrovství světa, i když úplně skvěle se zatím na lyžích necítím.

Závodit si na mistrovství světa ve Švýcarsku je pro mě jedním z milníků. Biatlon tu nikdy nebyl moc zajetý a pořád je to pro nás nová destinace. Moc jsem se sem těšila. Baví mě objevovat nová místa.“

Česká sestava

v závorce nejlepší výsledek na mistrovství světa

Muži

  • Vítězslav Hornig (46. místo, vytrvalostní závod 2024)
  • Michal Krčmář (5. místo, vytrvalostní závod 2016)
  • Jonáš Mareček (58. místo, sprint 2024)
  • Tomáš Mikyska (10. místo, vytrvalostní závod 2024)
  • Adam Václavík (24. místo, sprint 2023)

Ženy

  • Lucie Charvátová (3. místo, sprint 2020)
  • Jessica Jislová (11. místo, vytrvalostní závod 2024)
  • Kristýna Otcovská (premiéra)
  • Kateřina Pavlů (premiéra)
  • Tereza Voborníková (7. místo, stíhací závod 2023)

Program závodů

12. 2. – 14:30 – smíšená štafeta
14. 2. – 15:05 – sprint žen
15. 2. – 15:05 – sprint mužů
16. 2. – 12:05 – stíhací závod žen
16. 2. – 15:05 – stíhací závod mužů
18. 2. – 15:05 – vytrvalostní závod žen
19. 2. – 15:05 – vytrvalostní závod mužů
20. 2. – 16:05 – smíšená štafeta dvojic
22. 2. – 12:05 – štafeta žen
22. 2. – 15:05 – štafeta mužů
23. 2. – 13:45 – hromadný start žen
23. 2. – 16:05 – hromadný start mužů

Tipovací hry k mistrovství světa

Hlavní partner Českého biatlonu Tipsport připravil k mistrovství světa tipovací hru Biatlonová 6. Její princip spočívá v tom, že tipujete pořadí první šestky v jednotlivých závodech. Ve hře je 3 000 000 Netů a účast v tipovačce je zdarma.

Tipovat můžete i s Mezinárodní biatlonovou unií. V Predictor Challenge tipujete pořadí tří nejlepších a navíc odpovídáte na dvě otázky. Hlavní cenou je VIP víkend na vybraném Světovém poháru. Navíc se můžete zapojit do komunity Czech Biathlon, jejíž vítěz získá startovní číslo podepsané českými reprezentanty.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík