AKTUALITY
Tam, kde výsledky nejsou podstatné. Mladé české naděje na Liatoppen festivalu v Norsku
07. dubna, 2025

Každý rok je to událost. Na startu se objeví více než 1000 dětí od 11 do 16 let – biatlonový Liatoppen Festival v Norsku. Podruhé se velké akce zúčastnila i česká výprava, a to na základě projektu Norského svazu biatlonu a Mezinárodní biatlonové unie.

Čtyři vítězové Českého poháru
Pod českou vlajkou se představili vítězové Českých pohárů v kategoriích staršího žactva (W/M 15) Anna Maršounová a Vojtěch Tenzing Ciler a dále vítězové ČP v kategoriích mladšího dorostu (W/M 16) Rozálie Majorová a Josef Jon. Trenérkou výpravy byla Karolína Dusilová z Jilemnice.
Závodní program začal štafetami, kde spolu v jednom týmu startovali sportovci z různých zemí, a pokračoval sprinty a závody s hromadným startem. A přestože výsledky nejsou na Liatoppen Festivalu opravdu tím nejpodstatnějším, sluší se připomenout, že mladí Češi vybojovali pět pódiových umístění a další tři pořadí do osmého místa.

Kontakty a poznání
Součástí festivalu však není pouze závodění, ale také navazování nových přátelských vazeb, poznávání norského sportovního systému a předávaní zkušeností. „Mám plnou hlavu dojmů a poznatků,“ říká Karolína Dusilová. „Zúčastnili jsme se třeba přednášky o budování kuráže, o umění odpočívat. Bylo to hodně poučné. Norové nám ukázali a vysvětlili, že výsledky do 15, 16 let nejsou důležité. Podstatná je všestrannost a vztah k tomu, co děti dělají. Specializace u nich přichází až s nástupem na gymnázium.“

Zajímavý byl také poznatek o financování a systému žákovského sportu. „Vše hradí rodiče, ne jako u nás svaz nebo kluby. Může to být až 250 tisíc našich korun ročně. Rodiče také své děti na závody vozí a pomáhají s organizací. Něco jako týmové auto neznají…“
Chuť se rozvíjet
Karolína si uvědomuje, že řada námětů není přenositelná do našich podmínek, do našeho systému. „Za důležité ale považuji, aby všichni dělali, co mají rádi, aby je to naplňovalo a měli chuť se rozvíjet. Význam má každý trénink, protože každý trénink může v detailech přinést zlepšení. Líbila se mi také myšlenka, že v tomto věku není podstatný výsledek, protože vývoj každého jedince je rozdílný. Zásadní je výkon a to, zda sportovec odvedl své maximum, i když skončí v poli poražených. Nikdo totiž nemůže ovlivnit formu toho druhého, ale pouze tu svoji.“

Norské filozofii odpovídalo i vyhlášení výsledků. Ocenění vždy byli nejen tři nejlepší v každé kategorii, ale i všichni ostatní startující! Na předávání cen se podílely i vycházející norské hvězdy Isak Frey a Vebjørn Sørum, se kterými mohli mladí adepti biatlonu i kdykoliv diskutovat.
Liatoppen Festival pohledem účastníků
Rozálie Majorová (Jilemnice) – 1. ve sprintu, 4. v hromadném závodě
„Jsem moc ráda, že jsem to mohla prožít. Hodně mě zaujal program o kuráži, o odvaze říkat NE. A cenné bylo i setkání s Dagem Bjørndalenem o technice sušení. Navíc mám teď řadu nových kamarádů, například ve Švýcarsku.“
Anna Maršounová (KB Trefa) – 2. ve sprintu, 7. v hromadném závodě
„Pro mne to byly první zkušenosti s malorážkou, a za to jsem vděčná. Mám také dobrý pocit z toho, jak jsem v tom mezinárodním poli závodila, že jsem se neztratila.“

Josef Jon (Jilemnice) – 1. ve sprintu, 2. v hromadném závodě
„Zjistil jsem, jak důležitá je třeba angličtina. Závodníci z Litvy nebo Kazachstánu se domlouvali jenom rukama… Díky angličtině jsem získal kontakty na mnoho lidí z různých zemí. Líbilo se mi, jak se v našich kategoriích závodění nehrotí. Podstatný není výsledek, ale výkon sportovce.“
Vojtěch Tenzing Ciler (Jilemnice) – 8. ve sprintu, 1. v hromadném závodě
„Celkově mi to přišlo hodně uvolněné, přátelské. U nás je mnohem více rivality. Poznal jsem také, co obnáší střelba z malorážky. Ted přecházím do dorostu a už trochu tuším, do čeho půjdu…“

Výsledkový servis
(kategorie v programu IBU: dívky J15, J16 / hoši G15, G16)

Tomáš Hermann
Foto: Karolína Dusilová