AKTUALITY
Český biatlon v sezóně 2024/25: 21 medailí a řada dalších úspěchů
30. března, 2025

Český biatlon má za sebou medailově úspěšnou sezónu 2024/25. Napříč všemi akcemi získali čeští reprezentanti 21 cenných kovů. Biatlon zároveň potvrdil, že patří mezi tři nejoblíbenější české sporty.
Po čtyřech letech se český biatlon dočkal medaile z mistrovství světa. Ve švýcarském Lenzerheide zazářila stříbrná smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář.

Michal Krčmář se zároveň postaral o nejlepší český individuální výsledek na MS. Ve vytrvalostním závodě skončil osmý a kdyby odstřílel čistě závěrečnou stojku, mohl slavit bronz.
Markéta Davidová vyhrála po třech letech závod Světového poháru. Před zraněním zad nastoupila do pěti individuálních závodů a čtyři z nich dokončila v Top 10.

Čtyřikrát se podíval do elitní desítky i Vítězslav Hornig. V celkovém hodnocení Světového poháru udělal neuvěřitelný skok z 92. příčky (1 bod) až na 20. příčku (391 bodů) a byl nejvýše postaveným Čechem.
Tereza Voborníková se probojovala do Top 10 třikrát. V hodnocení Světového poháru jí patřila 21. pozice.
Michal Krčmář se umístil podesáté v řadě v celkovém hodnocení Světového poháru do 30. místa. Tím překonal rekordní sérii Ondřeje Moravce. Michal Šlesingr skončil v Top 30 Světového poháru dokonce 11krát, ale jeho série byla přerušená.
Maximum ve Světovém poháru si vylepšili Vítězslav Hornig (5. místo), Jonáš Mareček (10. místo), Adam Václavík (14. místo) a Kristýna Otcovská (32. místo).

Po šesti letech se vešli dva čeští muži v závodě Světového poháru do Top 10. Ve sprintu v Anterselvě se o to postarali 7. Vítězslav Hornig a 10. Jonáš Mareček.

Junior Petr Hák předvedl nejlepší debut českého muže v historii Světového poháru. Ve sprintu na Holmenkollenu vybojoval 35. pozici.

Čeští muži obsadili v Poháru národů 7. příčku, ženy skončily 9. Povedlo se tak udržet kvótu pěti startujících. To platí i pro druholigový IBU Cup, kde byli muži i ženy 9.
Kristýna Otcovská na závěr sezóny překvapila prvním a třetím místem na IBU Cupu v Otepää. Šlo o první české vítězství v této sérii od sezóny 2016/17, kdy triumfovali Markéta Davidová a Ondřej Moravec.

Dvojice Tereza Vinklárková a Tomáš Mikyska vybojovala druhé místo na IBU Cupu v Osrblí a postarala se tím o nejlepší český výsledek v této disciplíně v závodech pod hlavičkou IBU.

Po 19 letech má český biatlon dorosteneckou mistryni světa. Ilona Plecháčová navázala na Veroniku Vítkovou a v Östersundu suverénně ovládla vytrvalostní závod. K tomu přidala bronzy ve sprintu a v hromadném startu.

Dva bronzy získal na mládežnickém světovém šampionátu i junior Petr Hák. Třetí dojela také štafeta dorostenců ve složení Jakub Bouška, František Jelínek a Michael Málek.

S šesti cennými kovy prožil český tým druhé nejúspěšnější mistrovství světa juniorů a dorostu v historii. Úspěšnější byly české naděje jen v roce 2003, kdy získala generace kolem Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra devět medailí.
Kateřina Pavlů se stala juniorskou mistryní Evropy v hromadném startu. V Altenbergu navíc utvořila i bronzovou smíšenou dvojici s Davidem Eliášem.

David Eliáš ovládl sprint na IBU Junior Cup v Ridnaun, Ilona Plecháčová zase triumfovala v Jakuszycích. V Polsku znovu uspěl i Eliáš, ve sprintu byl třetí. V celkovém hodnocení IBU Junior Cupu skončil třetí.

Biatlon byl nejúspěšnějším českým sportem na Evropském olympijském festivalu mládeže v gruzínském Bakuriani. Lucie Jandurová byla součástí stříbrných mixů a sama navíc získala bronz ve sprintu. Ve dvojici s ní uspěl Daniel Ryška, čtveřici doplnili Michael Málek a Tereza Petrošová.

Na Světových univerzitních hrách v Turíně vybojovala stříbro dvojice Svatava Mikysková a Petr Hák. Ten přidal ještě bronz ve vytrvalostním závodě.
V sezóně 2024/25 se začala psát historie českého para biatlonu. Miroslav Motejzík se stal prvním českým účastníkem Světového poháru pod hlavičkou IBU.

Bohatá byla i domácí sezóna. Přes 300 žáků se objevilo na třech Českých pohárech (Harrachov, NMNM, Letohrad), mistrovství ČR ve Vrchlabí nebo na Olympiádě dětí a mládeže na Bílé. Příležitost zazávodit si na třech Českých pohárech (NMNM, Letohrad, Jablonec nad Nisou) a mistrovství ČR v NMNM mělo přes 200 dorostenců.
Biatlon si dál drží pozici třetího nejoblíbenějšího českého sportu za hokejem a fotbalem. Vyplývá to z výzkumu Sport marketing research pro agentury Raul a Pragosport.
Přenosy na ČT sport zasáhly během sezóny 2,84 milionu diváků. Průměrně sledovalo biatlonové závody 424 tisíc diváků.

Českému biatlonu se dařilo i na sociálních sítích. Facebook Českého biatlonu oslovil přes 3 miliony fanoušků, oproti minulé sezóně jde o 96% nárůst. Dosah Instagramu Českého biatlonu pak vzrostl o 39 % na takřka milion fanoušků. Příspěvky na obou sociálních sítích nasbíraly 69 milionů zobrazení.
Karel Halberštádt
Foto: Marek Ambrož, Petr Slavík, Osula/IBU, Igor Stančík, Soňa Niková, Český olympijský tým, Vanzetta/IBU