AKTUALITY
Začíná nová éra parabiatlonu. Pod hlavičkou IBU a ČSB
04. února, 2025
Od loňského roku spadá parabiatlon plně pod Mezinárodní biatlonovou unii. První kroky k začlenění handicapovaných sportovců už udělal i Český svaz biatlonu. A na Světovém poháru měl premiéru český sportovec.
Parabiatlon je v programu zimních paralympijských her od roku 1988. Soutěží v něm tělesně a zrakově handicapovaní sportovci. V roce 2022 převzala řízení závodů Mezinárodní biatlonová unie (IBU) ve spolupráci s Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), od loňska je parabiatlon už plně v gesci IBU.
„Parabiatlon vnímáme v Mezinárodní biatlonové unii jako důležitou součást našeho sportu. Proto jsem rád, že jsme mohli plně převzít jeho řízení a dál ho rozvíjet v rámci naší IBU rodiny. V této sezóně už máme za sebou dva Světové poháry a teď nás čeká mistrovství světa. Sledujeme zvyšující se úroveň sportovců i organizace závodů. O parabiatlon se také zajímá více zemí a do Světového poháru se podíval i první český reprezentant. Já věřím, že ho budou následovat další a po 32 letech uvidíme českou vlaječku i na paralympiádě,“ říká viceprezident Mezinárodní biatlonové unie a prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Na přesun parabiatlonu pod IBU reaguje i Český svaz biatlonu (ČSB), který podal přihlášku do Českého paralympijského výboru a zároveň přijal do svých řad první dva kluby zaměřené na handicapované sportovce. „Rozhodně to nebereme jen jako povinnost. Sami chceme rozvíjet tuhle část biatlonu. Pokud jsou tu lidé s handicapem, kteří by rádi dělali biatlon, tak jim chceme dát příležitost a vytvořit jim co nejlepší podmínky,“ doplňuje člen výkonného výboru Michal Zicháček, který koordinuje integraci parabiatlonu do ČSB.
Český parabiatlon zatím nemá příliš velkou tradici. Na zimních paralympijských hrách se představil pouze Marek Šimíček, který vybojoval v Lillehammeru 1994 šesté místo mezi zrakově postiženými. Za rok v Itálii by ale mohl mít následovníky.
Miroslav Motejzík se minulý týden stal prvním českým účastníkem Světového poháru pod hlavičkou IBU. Teď ho čeká i mistrovství světa na Pokljuce. Jeho zajímavý životní příběh si můžete přečíst tady.
V příští sezóně by se k němu mohla připojit teprve šestnáctiletá Simona Bubeníčková, která už dokázala vyhrát závod Světového poháru v para běhu na lyžích. Zrakově handicapovaná lyžařka může využít jednu za dvou laserových zbraní, na které získal ČSB dotaci od Národní sportovní agentury.
Český biatlon je otevřený i dalším handicapovaným sportovcům. Součástí svazu jsou nově Blind Sport Club Praha a Centrum handicapovaných lyžařů, ale případní zájemci o parabiatlon se můžou hlásit u kteréhokoliv biatlonového klubu v České republice.
Čtěte také:
- První český parabiatlonista ve Světovém poháru chce inspirovat ostatní
- 10 věcí, které jste nevěděli o parabiatlonu
Foto: Federica Vanzetta/IBU