AKTUALITY
PREVIEW | Biatlonisté absolvují v Anterselvě olympijskou generálku
21. ledna, 2025

Světový pohár se přesunul do italské Anterselvy. Místní Südtirol Arena prošla před nadcházející olympiádou hned několika úpravami a biatlonisté si ji teď budou moct otestovat.
Novinky z týmu
Světový pohár po Ruhpoldingu opustili Mikuláš Karlík, který se potýká s lehkými zdravotními problémy, a Heda Mikolášová. Ta přijela do Ruhpoldingu na štafetu a podle plánu pokračovala do Altenbergu, kde ji čeká evropský šampionát juniorů.
„Myslím si, že Heda zvládla premiéru dobře,“ vrací se ještě trenér žen Lukáš Dostál k 18leté debutantce. „Střílela docela hezké položky a ani běh nebyl špatný. V prvním kole měla ztrátu pouhých 9 sekund na první, což bylo husté. Pak trošku tuhla, ale myslím, že to pro ni byl super vstup do svěťáku. Ani nebyla nějak extra nervózní.“
Při trvající absenci Markéty Davidové bude mít štafeta opět jiné složení a o místo v ní může ve sprintu zabojovat i Tereza Vinklárková. Ta si o první šanci ve Světovém poháru v této sezóně řekla desátým místem ve sprintu a druhým místem ve smíšené štafetě dvojic na IBU Cupu v Osrblí. Podrobnosti k nominaci najdete tady.

Český tým bydlí tradičně kousek od areálu, který se nachází v nadmořské výšce 1634 metrů. Výjimkou jsou letos Tereza Voborníková a Jessica Jislová, které bydlí v asi 15 minut vzdálené a hlavně o zhruba 600 metrů níže položené vesnici Rasun di Sotto. Důvody vysvětluje níže Lukáš Dostál.
První tréninkové dny provázelo tradiční sluníčko. Někteří čeští reprezentanti stihli i tradiční vyjížďku na Passo Stalle. „Podmínky na tratích jsou úplně parádní. Sněhové závěje kolem, na které jsme zvyklí, tu ale letos nejsou,“ hlásí z Anterselvy trenér mužů Michael Málek.

V samotném areálu došlo před olympiádou k výrazné změně. Po vzoru Osla se bude v posledním kole objíždět střelnice, což usnadní předjíždění. „Stadion byl hodně stísněný. Trošku se tím trať rozšířila, ale zase ne o tolik. Třeba v Oslu je víc místa. Ale je to tady designovka, moc pěkný areál. A taky si pod tím nadjezdem udělali krytou střelnici. Změnilo se i trestné kolo. Dřív bylo spíš elipsoidní, teď je to hodně placatý ovál. Zatáčky budou docela přísné,“ myslí si Málek.
A ještě jedna novinka: Závodníci tu zkouší novou úschovnu zbraní. „Je to kvůli bezpečnosti v olympijské vesnici. Zažil jsem to na velké i mládežnické olympiádě. Můžete si zbraň vzít do buňky a na trénink, ale pak ji zase musíte uložit do skříňky. To platí i pro munici, ale to děláme nově už od začátku sezóny. Přineseme naše náboje, postupně si je bereme a zapisujeme, kolik jich vypotřebujeme. Je to také kvůli bezpečnosti. Když už máte u sebe zbraň, neměli byste mít náboje,“ vysvětluje Michael Málek.
Co sledovat?
Poslední česká medaile | Na pódium dostala české barvy v Anterselvě naposledy Lucie Charvátová, když dojela třetí v památném sprintu na mistrovství světa v roce 2020.
Nejúspěšnější štafety | Nikde jinde nezískali čeští reprezentanti tolik medailí ve štafetách jako v Anterselvě. Ženy uspěly třikrát, muži vybojovali dvě medaile a na zmiňovaném mistrovství světa slavila bronz smíšená štafeta.
Bodová úspěšnost Michala Krčmáře | V Anterselvě absolvoval už 19 závodů a v 17 z nich dojel na bodech. Do elitní desítky pronikl dvakrát, v roce 2017 8. místem ve vytrvalostním závodě a v roce 2022 7. místem v hromadném startu.
Milník Jessicy Jislové | Sprint bude pro českou reprezentantku 200. startem mezi elitou (SP, MS, ZOH).

Řekli před závody
Michael Málek: „Páté místo Víti je určitě povzbuzením pro celý tým. Navíc chyběla jedna rána a mohl s ním být v Top 6 i Bimbo. Vzpruhou byla i štafeta, která se podle mě povedla. Každý zajel v Ruhpoldingu aspoň jeden dobrý závod. Kluci jsou dobře naladění, ale každá zastávka Světového poháru je samozřejmě jiná jiná. V Poháru národů koukáme kolem sebe. Teď se do něj budou počítat sprint a štafeta. Pokud bychom potvrdili výsledky z Oberhofu a Ruhpoldingu, tak už bychom měli velký polštář. Ale pořád je to boj, nikdo nemá nikomu nic zadarmo. Když přijedete do výšky, tak vám aklimatizace tři dny zabere. Navíc na konci trimestru už sbíráte poslední síly. Nechceme, aby šli kluci zbytečně do únavy. Teď je potřeba, aby co nejlépe zregenerovali a připravili se na další závod.“
Lukáš Dostál: „Byli jsme v Anterselvě už na podzim na soustředění. Došli jsme k tomu, že by Jess a Terka mohly vyzkoušet systém, kdy budou bydlet dole a závodit nahoře. Jejich regenerace by pak mohla být rychlejší. Uvidíme, jaký to přinese výsledek. Zbytek holek bydlí nahoře. V pondělí a v úterý jsme měli volné tréninky, první zátěž přijde až na středečním předzávodním tréninku. Teď je důležitá regenerace. Zatím probíhá všechno bez problémů.“
Česká sestava
v závorce nejlepší výsledek v Anterselvě
Muži
- Vítězslav Hornig (64. místo, zkrácený vytrvalostní závod 2024)
- Michal Krčmář (7. místo, hromadný start 2022)
- Jonáš Mareček (individuální premiéra)
- Adam Václavík (34. místo, stíhací závod 2018)
Ženy
- Lucie Charvátová (3. místo, sprint 2020)
- Jessica Jislová (11. místo, zkrácený vytrvalostní závod 2024)
- Kristýna Otcovská (premiéra)
- Tereza Vinklárková (62. místo, vytrvalostní závod 2020)
- Tereza Voborníková (29. místo, vytrvalostní závod 2022)
Program závodů
23. 1. – 14:30 – sprint žen
24. 1. – 14:30 – sprint mužů
25. 1. – 13:00 – stíhací závod žen
25. 1. – 14:55 – štafeta mužů
26. 1. – 12:05 – štafeta žen
26. 1. – 14:45 – stíhací závod mužů
Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík