Čeští trenéři předávali v NMNM znalosti mladým biatlonistům z celého světa

30. října, 2024

Mezinárodní biatlonová unie se snaží o celosvětový rozvoj biatlonu a jedním z nástrojů je i IBU Youth Camp. Ten letošní se odehrál minulý týden v Novém Městě na Moravě, kam se sjelo takřka 80 mladých biatlonistů z 21 různých zemí. V rolích lektorů se představili čeští trenéři.

Kemp byl určený pro ročníky 2007 a 2008. Jednotlivé země mohly přihlásit dvě dívky, dva chlapce a k nim jednoho trenéra nebo trenérku. Získávat zkušenosti přijely do Nového Města na Moravě i méně tradiční týmy jako Austrálie, Nový Zéland, Brazílie, Kyrgyzstán, Grónsko, Řecko nebo Makedonie.

Grónská skupinka

„Kemp kladl důraz nejen na biatlon, ale také na důležitost týmové spolupráce, sportovního přátelství a osobního růstu. Myslím si, že se nám podařilo připravit zajímavý program. Nevšedním zážitkem byly třeba závody v orientačním běhu po Vysočině. Program doplnily i přednášky na téma spánek a mentální soustředění nebo příklady dobré praxe v podobě prezentace tréninkového deníku Yarmill,“ popisuje koordinátor novoměstského kempu Michal Zicháček.

Na přednášce o zdravých spánkových návycích bylo plno

Mladí biatlonisté samozřejmě zlepšovali své dovednosti na střelnici a na kolečkových lyžích, ale vyzkoušeli si i silový trénink v posilovně nebo různé kolektivní hry.

Mladí biatlonisté si vyzkoušeli různé aktivity

Jednotlivé tréninkové bloky vedli Ondřej Rybář, Vlastimil Vávra, Michael Málek, Ondřej Moravec, Lukáš Dostál, Jan Burian, Jakub Procházka, Martin Kalous, Karolína Dusilová, Tomáš Vojík a Jan Skřička.

Jan Burian při ukázce jednoho ze cviků

„Mám radost z toho, jak naši trenéři ke kempu přistoupili. Jak dobře své tréninkové bloky připravili a jak o nich přemýšleli. I koordinátor Mezinárodní biatlonové unie byl spokojený s tím, jak jsme kemp zorganizovali. Během toho týdne v Novém Městě tak neměl tolik práce,“ potěšilo Michala Zicháčka.

Trenér českých žen Lukáš Dostál měl na starosti střelecké tréninky

Jedním z lektorů byl i Ondřej Moravec, který si odskočil od svých povinností u mužské reprezentace. „Pro mě to byla příjemná práce a věřím, že to bavilo i ty účastníky. Úroveň některých sportovců byla poměrně nízká, ale bylo vidět, že se snaží. Z kempu si mohli odnést hodně.“

Ondřej Moravec se vydal se svými žáky i na trať

Moravec vedl tréninkový blok zaměřený na základy lyžařské techniky. „Překvapilo mě, že se nikdo moc nevěnuje nácviku techniky na suchu. Tohle vás přitom může hodně posunout. Když si uvědomíte ten pohyb, budete ho dělat líp i na lyžích.“

I takhle se zlepšují lyžařské dovednosti

Mladí biatlonisté se chtěli s českou legendou fotit, ale stáli i o rady. „Jeden kluk z Makedonie se mě upřímně ptal, jestli si myslím, že lyžuje dobře. A to byl zrovna jeden z těch nejlepších,“ usmívá se Ondřej Moravec.

Britský trenér toužil po fotce s „biatlonovou celebritou“

A co si z kempu odnesl on sám? „Určitě jsme potkali trenéry, kteří mají co nabídnout. Třeba dánský trenér nám popisoval, jak spolupracují s univerzitami. Ukázal nám užitečné věci týkající se analýzy střelby, míření a spouštění. Možná v Dánsku nemají nejlepší sportovce a nebudou jezdit špičku, ale minimálně se snaží o věcech přemýšlet.“

Australská trenérka byla hodně aktivní

Smyslem IBU kempů je právě i sdílení poznatků a seberozvoj trenérů. „Podobné kempy děláme i v Česku a určitě v tom chceme pokračovat,“ říká Michal Zicháček. „Je dobré získat nadhled a nejít jen svou úzkou cestou. Líbí se mi třeba i formát mentoringu IBU, kdy má TOP 10 trenérů pod sebou další trenéry a ještě pod nimi jsou trenéři z rozvojových zemí. A takhle si mezi sebou předávají znalosti. Myslím si, že by to v nějaké formě mohlo zafungovat i u nás.“

Kemp si užili sportovci i trenéři

Karel Halberštádt
Foto: Marek Ambrož