AKTUALITY
Do Síně slávy vstoupily tři výrazné osobnosti českého (a československého) biatlonu
02. září, 2024
Do síně slávy uvádíme persony, které Český biatlon proslavily na poli sportovním, trenérském funkcionářském, nebo se zasloužily o rozvoj biatlonu jako takového na všech úrovních.
V roce 2024 v Letohradě jsme do Síně slávy Českého biatlonu uvedly tři výrazné osobnosti in memoriam – Františka Majvalda, Čeňka Suchomela a Zdeňka Škrabala.
FRANTIŠEK MAJVALD
Jeho jméno je spojené s biatlonem od 60. let, přestože tehdejší terminologií se jednalo o branné sporty. Sám aktivně na celostátní úrovni závodil. V roce 1970 rozhodující měrou přispěl k založení Klubu branných sportů v Letohradě, a tak k rozvoji biatlonu v podorlickém regionu.
Od roku 1982 vedl Tréninkové středisko mládeže (TSM) v Letohradě a o dva roky později se stal trenérem širšího reprezentačního družstva žen. Pod jeho vedením vybojovala československá štafeta historický bronz na mistrovství světa v Rakousku. Tehdejší sestava? Eva Burešová/Háková, Renata Novotná, Jiřina Adamíčková/Pelcová. Psal se rok 1989. Počátkem 90. let připravoval reprezentaci juniorek.
Dnes to zní až neuvěřitelně, ale veškerou tuto činnost vykonával František ve svém volném čase a za velké podpory rodiny. Civilním povoláním byl bankéř. Za svoji aktivní činnost obdržel František Majvald tituluMistr sportu.
ČENĚK SUCHOMEL
Pěšina mezi kopřivami a lopuchy, střelnice nahoru do svahu a zázemí ve starém železničním vagónu… tak kdysi vypadal dnešní areál Klubu biatlonu v Letohradě. Potom ale do klubu vstoupil někdejší volejbalista, muž s buldočí povahou, který svoje vize a představy dokázal podložit zanícením, nasazením, argumenty, tahem na branku, a když bylo třeba, i neústupností: Čeněk Suchomel.
Jako vedoucí útvaru životního prostředí a bezpečnosti ve společnosti OEZ nadchl pro biatlon i vedení této firmy. OEZ pak byl dlouhé roky partnerem biatlonu na regionální i celostátní úrovni. Dodnes máme u biatlonu třeba viceprezidenta svazu pan Libora Vlčka…
Největší Čeňkovou láskou však byly děti. Děti, které trénoval. Vyžadoval od nich kázeň, dochvilnost, koncentraci. Byl tvrdý, ale spravedlivý. Děti to poznaly a milovaly ho. Za zády mu říkaly „král“. To pojmenování neznělo posměšně. Naopak, byla v něm úcta k člověku, který je nejen trénoval, ale i vychovával a formoval. Namátkou alespoň olympionici: Roman Dostál, Ondřej Valenta, Marian Málek, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Lenka Faltusová – Urbanová, Michal Krčmář, Klára Moravcová…
ZDENĚK ŠKRABAL
Svým způsobem se český biatlon zrodil v Jeseníkách. Tam pod Pradědem se na přelomu 50. a 60. let uskutečnily první biatlonové závody, a tam na legendární chatě Švýcárna dlouhé roky působil všestranný sportovec, průkopník běžeckého lyžování a branných sportů v jesenickém regionu Zdeněk Škrabal.
Dřinou a odhodláním se vypracoval mezi veličiny branných sportů nejen jako aktivní sportovec, ale i trenér, rozhodčí a organizátor. Koncem 60. a na počátku 70. let minulého století trénoval reprezentaci v zimním i letním biatlonu. Rukama mu prošli mnozí členové Síně slávy Českého biatlonu jako Ján Hůska, Antonín Kříž, Míla a Jiří Roučkovi, dále třeba Luboš Háček, Dušan Šimočko st., Fero Janík, Jaroslav Ehrenberger či stávající koordinátor Klubu veteránů Petr Halberštát.
Mistra sportu Zdeňka Škrabala charakterizovalo přímočaré jednání, drsnější horská mluva a hledání jasných řešení. Pro biatlon nadchl manželku Jiřinu i děti Zuzanu se Zbyškem a celé Jesenicko.
Vážení pánové, děkujeme!
Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík a rodinný archiv laureátů
Grafika: Tomáš Bartko a Karel Halberštádt