AKTUALITY
Olympijské výstřely: Jak čeští biatlonisté bojují s mrazy a co potěšilo oslavenkyni Lucku?
03. února, 2022
Čeští biatlonisté bojují v Čang-ťia-kchou s mrazy, Adam Václavík zase na dálku svádí souboj s covidem-19. Lucie Charvátová oslavila na olympiádě narozeniny a také nám prozradila, kdo má těžší tratě. Jestli biatlonisté, nebo běžci.
Lucce popřál Jelen
Lucie Charvátová v úterý oslavila 29. narozeniny. Popřáli jí jak její parťáci a parťačky z týmu, tak zástupci Českého olympijského výboru. „Bylo to fajn. Dostala jsem krásnou kytku a poukaz do zkrášlovacího studia tady v olympijské vesnici. Těším se, že si zajdu na nehty.“
Pak na Lucku čekalo ještě jedno překvapení. Narozeninové přání od kapely Jelen. „Jsem jejich velký fanoušek. Jednou hráli na biatlonistovi roku a od té doby jsem s nimi průběžně v kontaktu. Když mají nějaký koncert poblíž, tak jim napíšu, jestli nemají nějakého volňáska. Prohodíme spolu pár slov. A konkrétně tohle přání zařídila má největší fanynka Síma. Udělala mi tím velkou radost.“
Třeba se Lucka jednou dočká i vlastní písničky. Nebo aspoň přetextování Magdalény.
Jak bojovat proti mrazům
Vědělo se, že v Číně čekají na biatlonisty velké mrazy. Ale stejně je to nepříjemné. Trénink od 13 do 15 hodin, kdy je slunce vysoko, se zvládnout dá. Horší je to ve druhém slotu od 16 do 18 hodin, kdy se citelně ochladí. Pocitová teplota může být i minus 25 stupňů.
„Většina lidí používá tejpy, snaží se vyšpekulovat, jaké si vzít rukavice. Když se vám blbě mačká spoušť, tak se samozřejmě chyby dělají daleko snáz. Spousta závodníků jezdí i ve vyhřívaných ponožkách. Podle mě bude alfou a omega, jak kdo dokáže s těmito podmínkami pracovat,“ myslí si trenér mužů Ondřej Rybář.
„Ty mrazy jsou tady opravdu nepříjemné,“ souhlasí juniorka Tereza Voborníková. „Snažím se oblékat, co nejvíc to jde. I za cenu toho, že je to nepohodlné při lyžování. Ještě mám v záloze hřejivku. Taky tu jezdím s tatrankou, abych nenastydla. Ale ze všeho nejhorší je zmrzlá zbraň, to je pro prsty peklo.“
„Tatranka“ je dýchací pomůcka, která ohřívá vzduch. Eva Puskarčíková si ji zatím do úst nedala „Nepoužívám ji. Vždycky si vyhodnotím, jestli mě studený vzduch dráždí. Tady to snáším v pohodě. Jinak se oblékám do více vrstev než jindy, jezdím v drtičích nebo silonkách a vybírám nejteplejší rukavice. Samozřejmě je to pak horší při střelbě, takže v tréninku zkoušíme, co za tloušťku spoušť ještě snese. Také používám tejpy a potírám obličej vazelínou.“
Tip: Mrkněte na rozhovor s Terkou Voborníkovou pro czechteam.tv
Špičkování s běžci na lyžích
Běžci na lyžích a biatlonisté se v Čang-ťia-kchou trošku špičkují, kdo má těžší tratě. „Lyžaři strašně brečí, že je mají těžké,“ směje se Lucie Charvátová.
Jako bývalé běžkyni na lyžích jí to nedalo a musela si sousední areál vyzkoušet. „Dostala jsem se tam jako vetřelec. A teď můžeš s klidnou duší napsat, že je mají fakt těžké,“ uznává Lucka.
Udělala nám i hlubší analýzu a srovnání tratí: „Běžkařské tratě jsem si projela a byla z nich unešená. Je to jenom přes kopec, ale úplně jiný svět. Tratě jsou sice klouzavé, ale když nemůžeš, tak už se prostě nekloužeš. Chybí jim hravé části krátkých stromečků, soupažové části. Tratě jsou široké, kopce dlouhé, v jednom sklonu. My biatlonisté máme tratě užší, navíc se nám vlní. Kopečky jsou relativně krátké. Běžci vyjíždí kopec třeba dva minuty. Než se dostaneš nahoru, to je šílené. Kombinace nejedoucího přemrzlého sněhu, dlouhých těžkých kopců a nadmořské výšky je fakt zabijácká.“
Biatlonové tratě představuje Ondřej Rybář:
Zahájení bez českých biatlonistů
Páteční slavností zahájení her bude českých biatlonistů. Proč? To vysvětluje sportovní ředitel a trenér mužů Ondřej Rybář.
„Je to především z důvodu prevence. Snažíme se vyvarovat kontaktům a většímu shluku lidí. Samozřejmě se tomu nevyhneme v jídelně, na druhou stranu je to v rámci naší vesnice. V Pekingu se mísí ještě další sporty, které postupně přijíždí. Některé biatlonisty navíc čeká hned další den závod a samotná cesta do Pekingu a zpátky je dlouhá. Když to půjde, tak bychom se chtěli zúčastnit slavnostního zakončení. “
Čekání na Adama
Čeští trenéři stále věří v přílet Adama Václavíka, který měl při testech na covid-19 již hraniční hodnoty. Nyní musí poskládat pět negativních testů v řadě, aby mohl na začátku příštího týdne odletět do Číny. To znamená, že jistě přijde o smíšenou štafetu i vytrvalostní závod. „Ve sprintu by od nás šanci určitě dostal, protože na tom byl během celé sezóny běžecky velmi dobře,“ doplňuje Ondřej Rybář.
Karel Halberštádt
Foto: Český olympijský tým