AKTUALITY
Ve Stockholmu s Ondřejem Rybářem. 24 hodin do startu sezóny 2016/17
26. listopadu, 2016
Čtyřiadvacet hodin do startu Světového poháru 2016/2017 trávil šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář čas jinak, než v předchozích letech. Nebyl ještě s týmem, ale na letišti ve švédském Stockholmu čekal na spoj na Oestersundu, dějiště úvodní kola SP.
„Za námi je hodně změn, některé jsme vyvolali s cílem nakopnout sportovce, motivovat je, a tedy zabránit stereotypům. Mám na mysli například angažmá trenéra mužů Michaela Málka nebo práci na zrychlení střelby,“ vysvětluje Ondřej Rybář. „Jiná změna, jako například angažování nového šéfa servisu Tomáše Žídka, vyplynula ze situace.“
V okamžiku, kdy do startu Světového poháru už zbývají jen hodiny, a sportovci absolvují o stovky kilometrů severněji poslední trénink, je duše šéftrenéra týmu v mírném neklidu až v napětí. „Moc bych si přál, aby do sebe vše zapadalo tak, jak jsme si naplánovali a jak jsem na tom pracovali.“ Co si zatím představit? „Chceme mít takové výsledky, které by potěšili nás, naše partnery i fanoušky.“
Sezónu odstartují závody smíšených štafet, tedy disciplína, která české reprezentaci přináší opakované úspěchy. Jen v Oestersundu to v posledních letech třikrát zacinkalo: 2015/16 – 3. místo, 2013/14 – 1. místo, 2012/13 – 3. místo. A pak tu jsou samozřejmě medailové úspěchy z vrcholných akcí: MS 2013 – bronz, ZOH 2014 – stříbro, MS 2015 – zlato. Základ sestavy pro smíšenou štafetu je stabilní – Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec. Ostatní sportovci jako Jaroslav Soukup, Eva Puskarčíková nebo Michal Krčmář nepravidelně alternují.
Z výše uvedeného vyplývá dotaz. Český tým stárne nebo zraje? „Myslím, že máme takovou kvalitu, abychom se v mixu stále pohybovali v popředí,“ říká bez zaváhání Ondřej Rybář. „Ale jak také ukázaly poslední dvě sezóny, stále přibývá zemí, které jsou schopné postavit konkurence schopný mix. Nejen o pódium, ale už i o šestou příčku budeme muset tvrdě bojovat.“ Proto aby český tým uspěl, se snažil zrychlit například právě střelbu. „To by mohl být jeden z prvků, který naší zkušené čtveřici může pomoci.“
V jiné situaci se česká reprezentace nachází ve štafetách dvojic, v tzv. singlech, ty obstarají v neděli druhý závod. O co se jedná? V dosavadních třech závodech Světového poháru, které v nejmladší biatlonové disciplíně proběhly, obsadili Češi vždy 13. místo. „Stále zůstáváme za branou úspěchu, za desátým místem. Singly jsou úplně jiným závodem. Krátké opakované úseky spíše připomínají rychlostní trénink, než plnohodnotné závody, jak jsme je dosud znali,“ vysvětluje šéftrenér. Současně u této disciplíny vidí velký český potenciál. „Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová nebo Michal Krčmář, kteří už mají se singlem zkušenosti, vyzrávají. Mix bude letos nahoře,“ říká Ondřej Rybář přesvědčivě.
Sezona 2016/2017 roztočí v neděli 27. 11. naplno svá kola. Zastaví se až 19. března v norském Oslu. Co by si na jejím konci přál šéftrenér české reprezentace? „Potěšilo by mě, pokud se v každém kole umístí někdo v elitní desítce, pokud budeme schopní atakovat stupně vítězů, pokud udržíme standard z posledních let.“ Sám vnitřně prožívá nejistotu. „Tým fungoval, byl úspěšný, a my jsme se přesto rozhodli udělat změny. Ale byl to cílený krok, ačkoliv nyní nedokážu říct, zdali jsme se vydali správným směrem. Z toho pramení má nejistota, které mě zbaví až závody. Tam se ukáže jak na tom jsme.“ Na druhou stranu si Ondřej Rybář uvědomuje, že má stále prostor situaci dobře zanalyzovat. „Pokud najdeme trhliny, máme do olympijských ještě dostatek času je spravit,“ tvrdí. Současně však pevně věří, že žádné trhliny české reprezentaci cestu sezónou 2016/2017 nestíží.
Sestava české reprezentace pro úvodní závody Světového poháru 2016/2017.
Smíšená štafeta na 2×6 a 2×7,5 km:
Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec
Štafetový závod dvojic:
Eva Puskarčíková, Michal Krčmář
Tomáš Hermann